LEHOCZKY-LEGENDÁRIUM
/ Tatárjárás folytatás/
Máriának őrzésére
Csernyik maradt s a vár népe,
Beniczkyek s Forgách ősök,
A harcban mind derék hősök.
Beke s Lork Bélát követte
Harcias Frigyeshez Bécsbe,
Osztrák herceget megkérve,
Jöjjön ország mentésére.
De az osztrák segély helyett
Rakott lábukra bilincset,
S Máriának megüzente,
Fogságában van a férje:
-Adja oda minden kincsét,
Akkor oldja le bilincsét!
- Hit szegő és aljas Frigyes
Egyszer haláloddal fizess!
Királyné király-bilincsért
Oda adá minden kincsét.
Béla király szabadulva
Tovább rohant, le Trauba
Dalmát-tenger sziklaszirtre.
Tengertajtéktól őrizve
Várta ki tatár múlását,
Ázsiába viharzását.
Magyarhonra gyászt borított
Világbíró büntetett most.
Rabolt, gyilkolt itt a tatár,
Másfél évig pusztulás járt.
Majd hirtelen elviharzott,
Vissza napkeletre tartott,
Mert a Nagy Kán sírba hullott,
S választottak új utódot.
Fellélegzett hát a nemzet,
Túlvészélé veszedelmet...
Ám még fenyegeti éhség,
Letarolták veteményét,
Elhajtották mind a barmát,
S bánat sírta rabigáját:
Sokak szerettei voltak
Legyilkoltak, elhurcoltak.
Béla gabonát oszttatott,
Melyet külhonból hozatott.
Osztott barmot az evésre,
S búzaszemet avetésre.
Hol a földek néptelenek,
Jöttek oda telepesek.
Felvidékre szászok jöttek,
Tisza-köze kunoké lett.
Erős várak is épültek,
Majd városok népesültek,
S főuraknak király mondá
"- Zászlósurak jertek mindjárt,
Ha a véres pallos s dárda
Az országot körbejárja!
Honnan pedig hadat adtok,
Legyen tietek a birtok!"
Emeljetek sziklavárat,
Erős tornyot, palotákat!
Állítsatok erős hadat,
Építsétek országtokat!
Ha erős lesz az akarat,
Építhetünk városokat,
Új erővel, lendülettel
Új nemzetet támasztunk fel.
Lehoczky József; - 1981.
Honlap szerkesztésének utolsó időpontja: 2012. 07. 14.
Megjegyzés a történethez:
Királylehotán a Wachtár sziklerőd volt. De a történet, miszerint Kozma grófnak itt volt vára, az inkább igaz a Túróc megye déli részén lévő akkori Villa Kozma Lehotára, mely Felső- Stubnya vidékén volt: Csremosno. De ez nem azonos a kicsit északabbra lévő Villa Csernakouval, mely a mai Mosócz. A Hank nemzetség nagyobbára itt élt a Muthna birtokot és Csepcsényt birtokló szász lovagi eredetű családokkal, kik Körmőczbánya alapítói is voltak, szász lovagi renden lévő bányász családok. A Hank nemzetség IV. Béla idejében elsősorban ezekkel a családokkal házasodott. Csernik is a nevét Villa Chernakouról kapta, egyébként az Uriel =Urin=Vorin =Vrin volt a keresztneve, Uriel arkangyal az alvilágot őrzi, a Csernik =Fekete név ennek az asszociációja. Iratokban a Csernik név látható, Terra Rakouc adománylevelében is, és később a pribóci kaszálók öröklésénél "Csernik fia Ábrahám" olvasható, de amikor 1283-ban a Rakovszky elődöktől elfoglalta Zakuzsánt "Urinnak testvére Loránd"(Csernyik testvére Lork =Kozma fia Lauren comes) ott nem a Csernik keresztnév szerepel, de egyértelműen az ő neve az, mert amikor ugyanez évben Lorkkal visszaadatja IV.László király az elfoglalt Zakuzsán birtokot a Rakovszky törzselődöknek, Lászóló és Márton udvari káplánnak, akkor Lork (Kozma fia Lauren comes) ehelyett kapja adományba 1284-ben Kisbisztricskát (Jahodnikot) , melyet mint gazdátlan birtokot kinézett a számára Rechk comes, a nagybátyja, és a királlyal neki adatja , amely birtokba Reck fia Pál comes, királyi ember iktatja be Lorkot.
Valamint 1293-ban a Prónayak őse Pál mester(Tárnok mester =MagisterTavernae ), Recsk comes fia megerősítő adoményt kap Tótprónára, visszadva III.Endre király Tótprónát az 1290 .évi országgyűlés döntése ellenére, mert az elvette a birtokot,-itt megemlékezik az oklevél a lengyolsági harcra, a szövetséges zandomiri vajda oldalán, ahol elesett János (Pál mester testvére), - továbbá megemlékezik a csehek elleni harcokról is, ahol harcolt Krupech comes is, Pál mester anyai nagybátyja(Aki a Villa Chernakoui ,Muthnát birtokló bányász családokból való lovag volt.) és ott elesett István (Pál mester fia) és " Vrin fia Péter." (Vagyis Csernik fia Péter )
A mesében Csernik Mária királynéval marad Túrócban. Ez nem igaz , mert mint a király hírvivője (szárnysegédje) IV. Béla királlyal kitartott a nehéz napokban is , vele volt az osztrák hercegnél is a fogságban.Ez benne van Csernik dománylevelében, ezért kapja adományba Tera Rakouchot.
Csernik ekkor 16-18 éves lehet,a tetvérei Beke és Lork még kisfiúk voltak 1241-ben. Nem harcolhattak. De volt egy Lőrinc a csapattal, más ági unokatestvérük, Rechk és Kozma unokaestvérének, Beuch Hank Polkónak a fia Lőrinc, aki a muhi csatában csapatkapitány volt, és ő lett a liptói Szentiványi, Pongrácz, Szmrecsányi, Pottornyay és Nádasdi Baán családok őse.
A fogságból, hogy kiváltsa Mária királyné a férjét és kisérőit.40 aranymárkát adott Máriának a Tarnóczyak és Jezerniczkyek őse "Mladik", II. Endre volt tárnokmestere (Dénes lehetett a keresztneve) Ő Mladen ruténtól származott, a honfoglaló kijevi rusz csapatok előljárójától. (Mladen rex ruténiae)
Velük volt a gróf Forgáchok és Ivánkák őse is, a Beniczkyek őse is, és a horvátországi Trauba kísérte utána a királyt a Draskóczyak őse is, András, és tőle származnak a horvátországi gróf Draskovicsok is.
Szent Margit Trauban született meg és 1244-1252-ig, Buda vára első szárnyának megépültéig Znióban nevelkedett. IV Béla 1244 és 1252 között innen adta ki rendeleteit, ez volt az ország központja, IV.Béla is és Mária Laszkarisz kirláyné is harmadrendi szerzetesi fogadalmat tettek, s mint világi szerzetesek éltek a cisztercita rendben téve fogadalmat. Világi életet éltek, de szerzetesi megkötésekkel.