Ezen az oldalon fényképeket nézhet meg az érdeklődő a túróci Znió váráról, Blatnyica váráról, Bisztricskáról és Kisrákóról, az itt lévő udvarházakról; - majd Liptó-Újvár, másként Hradek váráról, Királylehotáról, az itt lévő kastélyokról és udvarházakról:
1. Znió vára:
2. Blatnyica vára:
3. Kisrákó, az öregebbik udvarház mögött a Túróc folyó partja, látkép Znió irányába. A táj hangulatában ma is őrzi a IV. Béla kori tájhangulatot:
4. Kisrákón a régebbi udvarház:
5. Kisrákón az újabb udvarház. A két udvarház egymás közelében van, az újabb udvarház mögött egy hatalmas, több tízholdas gyümölcsöskert van ma is:
6. Bisztricskán a kastély, mely a kommunista időben "materska skóla" volt. A Faluban több udvarház is van. Fából készült házai ma skanzent alkotnak:
7. Liptóújvár, más néven Hradek vára:
8. A vachtári hajdani erőd faragott sziklamaradványa:
9. Királylehotán a Strobl villa, az előbbi sziklarom maradvány közelében újjá épített neogótikus lakótorony, rajta a szarvasra vadászó vitézes Lehoczky címerrel, mely címerkép az előző oldalon az első képen szerepelt. A várkastély lakótorony-homlokzatán Hunyadi Mátyás király domborműve látható, az udvaron Mátyás király és Beatrice királyné mellszobra van:
10. Királylehota központi helyén, a templom melletti Lehoczky kastély:
11. Az előbbi kastély udvara:
Királylehotán a nemzetségnek sok tagja élt, ezért sok kastély és udvarház épült a faluban, a gazdagabb családtagok lakóhelyei kőből épült nagyobb kastélyok és kúriák voltak, a kisebb vagyonnal bíró családtagok fából épült udvarházakban laktak. A fából épült kúria gyorsabban elkészült és télen sokkal melegebb volt, mint a kőépület. Így a fiatal, új családot alapító ifjak gyakran építtettek maguknak udvarházat fából.
A mai napig 13 udvarház és 1 kastély maradt fenn.
12. Egy szép nemesi kúria Királylehotán:
13. Királylehota látképe:
14. Királylehotán egy fából épült nemesi kúria romja, alatta Lehoczky sír a temetőben, rajta a szobrok Strobl Alajos alkotásai, csakúgy, mint a templom szobrai is:
15. A királylehotai evangélikus templom:
16. Udvarház belsőből egy festmény, Lehoczky Krisztián képe, XIX. század közepi nemesi viseletben:
A család általános viselete a díszes magyar dolmány és a vállon panyókára vetett mente, díszes csizma, nyakban viselt piros kendő, szőrmével és sastolal díszített süveg volt. Támaszkodásra aranyszegekkel kivert bot, vagy fokos szolgált. A családnemzetség hölgy tagjainak öltözete színekben, csipkében és szalagokban pompázott. A ruhák brokátból készültek, melyet arany és ezüsthímzés díszített. A mellényeket ezüst zsinórral, vagy ezüst gombokkal fogták össze. A mellényekre lajbit öltöttek.
17. Egy hajdani Lehoczky családi ház Királylehotán 1806-ból, a kép régi felvétel, 1957-ben készült:
18. A Lehoczky család egy nemesi kúriája Kispalugyán:
19. Szobabelső Alsó-Kubinban:
20. Kastélyszalon 1858-ból, párizsi módi szerint:
21. Megint, nemesi kastélyszalon 1858-ból, párizsi módi szerint:
22. Nemesi kúria hálószobája 1858-ból:
23. Nemesi kúria konyhája:
24. Lehoczky Károly, /született 1882-ben Hegybányán/ a későbbi időben majd kúriai joggal felruházott szegedi királyi itélőtáblai tanácselnök, harmadéves egri jurátus korában.